PECRON E3600LFP Portable Power Station with 3840Wh Extra Battery Trolley Kit, Expandable to 6912Wh, 5x3600W AC Outlets LiFePO4 Battery Backup Solar Generator for RV, Camping, CPAP
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
  • [Larger Capacity]: pecron The E3600LFP portable power station capacity is 3072Wh capacity and with pure sine wave 100V-120V Rated 3600W Max. Using the four EP3800-48V extra batteries max expandable to 18.43kWh, which ensures you have ample power supply wherever you go.
  • [16 Output Options]: The E3600LFP portable power station has 16 output options: 4*AC Output, 1*TT30-R, 4*USB-A, 2*100W USB-C, 1*XT60-F Output, 1*Cigar Port, 1*DC5525 Output, etc. Multiple outputs to meet your various charging needs, whether you're camping, hiking, or simply enjoying some time outdoors, this power station can charge your smartphones, tablets, laptops, cameras, and other devices. It's a must-have companion for any outdoor enthusiast.
  • [Fast Charging]: Fully charge in 1.3 Hrs with 3200W AC charge, 2 Hrs with 1800W AC charge, 1.5 Hrs with 8*300W Solar Panel Charging. The 1800W/3200W input allows for quick charging, ensuring that your devices are fully powered up in no time.
  • [What You Get]: 2+3 years worry-free warranty and 24hrs/7d friendly customer service. pecron E3600 LFP*1, EP3000-48V Extension battery*1, Trolley*1, 15A AC cable*1, 30A AC cable*1, Single port XT60 to MC4 solar charging cable*1, Parallel dual port XT60 to MC4 solar charging cable*1, Car Charging Cable*1, Slotted Screwdriver*1, Accessory Pouch*1, User Instruction*1.
Color Orange
Runtime 8 hours
Voltage 120 Volts
Wattage 3600 watts
Fuel Type Electric
Brand Name pecron
Engine Type Renewable (Solar)
Item Weight 79 Pounds
Manufacturer pecron
Model Number E3600LFP+Extra Battery Trolley Kit
Power Source Solar Powered
Material Type Steel/Aluminum (Frame & Housing), Plastic/Rubber (Insulation), Lifepo4 (Battery)
Output Wattage 3600 Watts
Running Wattage 3600 Watts
Starting Wattage 3600 Watts
Additional Features Portable, Fast Charging, Large Capacity, Long Last, Safety, Smart Control, UPS
Included Components pecron E3600 LFP *1, EP3000-48V Extension battery*1, Trolley*1, 15A AC cable *1, 30A AC cable *1, Single port XT60 to MC4 solar charging cable *1, Parallel dual port XT60 to MC4 solar charging cable *1, Car Charging Cable *1, Slotted Screwdriver *1, Accessory Pouch *1, User Instruction *1